fbpx

Toxicita vo vzťahoch, spoznáte ju? - ITIC

Téma, ktorá sa nás zdanlivo netýka. Zrejme nikto z nás si sám od seba neprizná, a čo je horšie nespozoruje, že sa nachádza v toxickom vzťahu. Či už sú to kamaráti, rodina alebo partner, pomôžeme vám ich odhaliť a zistiť, ako sa s nimi vysporiadať. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako osobné rásť a vyvíjať sa, vyhľadajte odbornú literatúru. Knižky v Martinus nakupujete so zľavou.

Pár konkrétnych tipov na literatúru: Vzťahy bez slovPartnerské vztahyVzťahy.

Toxické vzťahy sa nemusia vždy začínať toxickým spôsobom. Teda nie vždy je už na začiatku jasné, že sa to bude vyvíjať týmto smerom. Ak by to tak bolo, zrejme všetci by sme také vzťahy uťali ešte v zárodku. Toxicita sa však postupne môže objaviť aj tam, kde by ste to najmenej čakali. Aké sú jej znaky?

  • Vzťah/osoba narúša vaše sebavedomie
  • Často sa cítite pod psa v dôsledku niečoho, čo vám povedala alebo urobila dotyčná osoba
  • Vo vzťahu je prítomná náladovosť
  • Nie ste šťastný/á
  • Chorobná závislosť na danej osobe
  • Cítite sa akoby ste neustále spolu bojovali

Ako taký vzťah identifikovať?

Jednoducho, pomocou vyššie zmienených znakov. Ak máte pocit, že sú vo vzťahu navyše neustále prítomné klamstvá, že zažívate viac zlého ako dobrého a vaše spoločné chvíľky sú neustálym súbojom, potom je čas sa zamyslieť nad tým, či má tento vzťah ešte šancu. Ak ešte zostali hodnoty, pre ktoré sa oplatí bojovať, snažte sa vzťah zachrániť.

 

Rozhovor je kľúčom

Komunikácia je ľudským dorozumievacím prostriedkom. Keby sme ju nemali, nevedeli by sme vyjadriť svoje potreby, postoje, emócie a takisto by sme nevedeli prijímať informácie. Je častou chybou, ak sa ľudia do seba až príliš uzavrú a myslia si, že ich partner, priateľ či rodinný príslušník vie čítať myšlienky. Áno, v ideálnom prípade by sa vaša spriaznená duša mala sama naladiť na rovnakú vlnu a vyčítať z vášho správania, čo sa deje a najlepšie aj čo konkrétne vás irituje. Lenže teraz predsa hovoríme o vzťahoch, kedy nie sú podmienky ideálne. Nebojte sa preto asertívne vystúpiť a za pridané hodnoty, ktoré do vzťahu prinášate vy, požadovať niečo na oplátku. Skvelo sa porozprávate aj pri veciach, ktoré máte obaja radi. Prechádzky, hry, šport. Športujte v príjemnom a pohodlnom oblečení, ktoré nakúpite so zľavou.

Kde je vôľa, tam je cesta

V duchu tohto starého príslovia sa posuňte ďalej. Ak vidíte, že na druhej strane stojí človek, ktorý sa vám snaží priblížiť a chce napraviť napätie vo vzťahu, vtedy ešte nič nie je stratené. Hľadajte kompromisy a spoločné body, ktoré vás priblížia k tomu druhému. Pozrite sa na vec z pohľadu druhej osoby, určite nie je len on či ona tým, kto robí všetky chyby. Aj vy máte svoje muchy, každý ich má. Ak však šípite, že druhá strana nie je otvorená žiadnym kompromisom, potom je znova namieste porozmýšľať, či by vás viac neoslobodilo, keby ste sa rozlúčili. Nie je hanba si to priznať. Mnohým ľuďom sa potom dosť uľaví.

 

Vyčistite si hlavu

Doprajte si oddych, vyčistite si myseľ. Môžete pritom spojiť príjemné s užitočným. Ak sa vyberiete na prechádzku, získate veľmi cenený pohyb, a zároveň spojenie s prírodou, ktoré vám pomôže premyslieť si vašu aktuálnu situáciu. Niekedy to ani netušíme, no odpoveď sa môže skrývať priamo v našej mysli.

Niekedy pomôže, ak svoje myšlienky napíšete. Písať môžete na papier ale pokojne aj do Wordu vo svojom počítači. To, čo s myšlienkami urobíte, je na vás. Či už svoju úvahu vymažete, zahodíte alebo sa k nej neskôr vrátite, aby ste si všetko premysleli, je to na vás.

PRIHLÁSENIE SA DO ITIC KONTA »